Wychowanie córek

Skoro czytasz ten artykuł to znaczy, że masz córkę/ córki i stoisz pod ogromnym wyzwaniem: WYCHOWANIE CÓREK.

Czy iść w stereotyp i wychować na słodką, grzeczną i miłą księżniczkę? Stereotyp ten głównie króluje wśród naszego starszego pokolenia. I to oni podczas gdy my jesteśmy w pracy najczęściej zajmują się naszymi gwiazdeczkami.

Z reguły jest to większa część dnia, zatem mają czas aby wzmacniać grzeczne zachowania, aby doceniać to co uczyniły dobrze, ładnie, aby mówić co księżniczkom nie wypada robić. Aby wpajać że księżniczki się nie brudzą, że nie bawią się w błocie, że nie szukają pająków, że nie skaczą po kałużach, aż w końcu że księżniczki nie popełniają błędów.   W konsekwencji prowadzi to do postrzegania samej siebie w dorosłym życiu.

Taki stereotyp daje wycofanie, wewnętrzną blokadę, blokadę która nie wierzy w siebie, która nie chce spróbować zaryzykować, która na starcie się skreśla.

Jeżeli chodzi o mnie ja ten stereotyp chowam głęboko do szafy, może kiedyś się przyda ale nie dzisiaj, nie teraz.

Zatem zacznijmy od swobody. Dajmy dziewczynom swobodę wyboru. Dajmy możliwość popełnienia błędów. Wszystkie błędy powodują analizę, czyli dziecko zaczyna analizować. Co więcej uczy kolejnych podejść, uczy tego że nie należy się poddawać. Uczy być kreatywnym i odważnym. Jak to mówią wygrać każdy głupi potrafi ale z porażek wyniesiemy największą naukę. Dlatego też naszym zadaniem jest nauczenie dziecka tego, że gwarancja rozwoju płynie z tego co nam w życiu się nie udaje.

W książce „Grzeczne Dziewczynki Idą Do Nieba, Niegrzeczne Idą Tam, Gdzie Chcą” Ehrhardt Ute, pisze: Tylko niezależne, pewne siebie kobiety mogą odnosić sukcesy, realizować marzenia i nawiązywać partnerskie relacje z innymi. Rzadko te grzeczne!

Wspieraj i dodaj pewności siebie. Nie krytykuj i nie wyśmiewaj się. To kolejne rzeczy na które należy zwrócić uwagę, jeżeli chcesz aby Twoja córka była szczęśliwa i wyrosła na pewną siebie kobietę. Pamiętaj nic na siłę nawet wtedy gdy nie chce założyć tej sukienki, co jej naszykowałaś lub też, kiedy nie chce iść z Toba do fryzjera. Akceptuj ją taką jaka jest, bo akceptacja w tym wszystkim to niczym fundament. Nie zmuszaj jej aby się zmieniła dla Ciebie. Jeżeli tego nie zmienisz jeszcze dzisiaj to pozwolisz aby w przyszłości nie była sobą, że będzie wiecznie podporządkowywać się innym. Zatem Kochaj i akceptuj taką jaka jest.

Doceń jej wygląd, nawet kiedy na głowie nie ma takiej objętości włosów jak sobie marzyłaś. Jeżeli nadejdzie czas kompleksów walczcie z nimi wspólnie. Razem udajcie się do dermatologa, dietetyka. Rozmawiaj i tłumacz, doradzaj i pokazuj jak dbać o siebie.

Jedna uwaga: wygląd to nie wszystko zatem rób to z rozwagą, gdyż nie może wyrosnąć na kobietę, dla której liczy się tylko wygląd.

Swoją przeogromną rolę w wychowaniu córki ma również ojciec, który jest od tego aby nauczyć jak bezpiecznie być blisko mężczyzny. Jak budować z nimi więź na co zwracać uwagę.  O tym poczytacie tutaj:

 https://bullsblood.pl/2019/06/23/ojciec-ktory-uczy-jak-bezpiecznie-byc-blisko-mezczyzny/

Moje marzenie aby wychować swoje córki wg moich 10 przykazań:

  • Żeby chodziły z podniesioną głową.
  • Żeby lubiły siebie takimi jakie są.
  • Żeby umiały być dumne z siebie.
  • Żeby cieszyły się ze swoich osiągnięć.
  • Żeby potrafiły uczyć się ze swoich porażek/ błędów.
  • Żeby znały swoją wartość.
  • Żeby były dobre w tym co robią.
  • Żeby były odważne.
  • Żeby czuły że są wystarczające.
  • Żeby wiedziały że są kochane.

Tobie też tego życzę…

Enjoy!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Podobne posty

Omlet z białek z owocami

Omlet z białek z owocami Potrzebujemy: 3 białka jaj Kilka mrożonych truskawek, uprzednio rozmrożonych. Trochę dobrego miodu do polania na wierzch. 1/2

Przegląd mąk. Moje top 5

Przegląd mąk. Moje top 5 Mąka to jeden z nielicznych produktów wokół którego wszystko się kręci w kuchni. Jest ich cała gama-

Kaszotto z dynią na bulionie

Kaszotto z dynią na bulionie Potrzebujemy: 2 szklanki ugotowanej kaszy pęczak. 300 gram świeżej dyni 2 szklanki bulionu rosołowego. 3 łyżki serka

Komentarze

Witaj na blogu

Mój znak zodiaku to BYK, i we mnie płynie bycza krew, zatem nie przez przypadek nazwa bloga to Bull’s blood. Ponad to bycza krew to zdrowotne wino, które niejednemu z nas pomoże.

Polub mnie na Facebooku

Instagram